Az otthonunk árnyékolására szolgáló motorizált rendszer kiválasztása során gyakran felmerül a kérdés: melyik a jobb választás, a rádiós vagy a vezetékes árnyékoló? Mindkét megoldásnak megvannak a maga előnyei, így érdemes alaposan mérlegelni, hogy melyik felel meg leginkább az egyéni igényeknek és körülményeknek.
Nézzük meg közelebbről, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni annak érdekében, hogy garantáltan a legjobb döntés szülessen!
Ár és költségek: vezetékes vs. rádiós megoldások
Az első legszembetűnőbb különbség a két motortípus között az ár. De még mielőtt ennek függvényében döntenénk, érdemes figyelembe venni, hogy milyen előkészülettel, munkával jár az egyik vagy a másik megoldás, illetve milyen „rejtett” költségekre lehet számítani.
A vezetékes motorok, kapcsolók és vezérlések ára kedvezőbb, mint a rádiós megoldásoké. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy a vezetékes motor esetében a motortól a kapcsolóig is el kell vinni az áramot, ami plusz költségeket von maga után.
Kiépítés és telepítés: vezetékes vs. rádiós megoldások
Az árnyékolóba szerelt motorhoz mindenképp el kell juttatni az áramot, tehát mind a vezetékes, mind a rádiós motorok esetében szükség van elektromos hálózatra (230 Volt). Miután a motor rá lett kötve a hálózatra, a rádiós motorban lévő beépített rádióvevő segítségével már tudjuk is irányítani a motort egy távirányító segítségével.
Ezzel szemben – ahogy a fentiekben is említettük – a vezetékes motor esetében a motortól a kapcsolóig is el kell vinni az áramot. Mit jelent ez? Minden árnyékolótól – attól függően, hogy hány árnyékolót mozgatunk egy kapcsolóval – a kapcsolóig ki kell építeni a vezetéket. Ez lehet egy motor-egy kapcsoló, lehet több motor-egy kapcsoló, ez esetben közösítő relét kell használni, mellyel másodperceket elcsúszhat a két vagy több árnyékoló mozgása.
Rádiós motor esetében 1-5-15 csatornás távirányítóval válthatunk, ha egy bizonyos redőnyt szeretnénk mozgatni, vagy esetleg az összeset egyszerre. Az 5 és 15 csatornás távirányítók +1 (0) csatornával rendelkeznek, melyen egyszerre az összes csatorna vezérelhető.
Már meglévő árnyékolók utólagos motorizálásához inkább a rádiós vezérlést javasoljuk, mert rövidebb idő alatt, kisebb munkával, kényelmetlenséggel telepíthető. A vezetékes rendszerű motorok kiépítését pedig új épületnél, vagy egy nagy felújítással egyidejűleg célszerű elvégezni.
Jó tudni, hogy lehetőség van arra is, hogy meglévő vezetékes rendszerünket rádióssá alakítsuk.
- Egy rádióvevős kapcsoló segítségével, ilyenkor nem kell a motorokat kicserélni – a fali kapcsoló és a távirányító is megmarad. Ez esetben a fali kapcsoló veszi a rádiójelet.
- Univerzális vízálló rádióvevőkkel, akár kül- vagy beltérben is telepíthető. A motor ez esetben is megmarad, viszont a fali kapcsolót meg kell szüntetni.
Mindkét utólagos rendszert lehet automatizálni időkapcsolóval, szél- és fényérzékelővel.
Válassz jól!
Az árnyékolók motorizálásának módját illetően fontos az átgondolt választás, amely az egyéni igényeknek és körülményeknek megfelelően alakul. Bár mind a rádiós, mind a vezetékes megoldásoknak megvannak a maguk előnyei és hátrányai, a döntés mindig az adott helyzetben és szükségletben rejlik.
Ahogy láthattuk, a rádiós motorok gyorsabb és egyszerűbb telepítést tesznek lehetővé, míg a vezetékes rendszerek új épületek esetében költséghatékonyabb beruházást jelenthetnek. A végső döntés mindig azon múlik, hogy melyik megoldás felel meg jobban az egyéni elvárásoknak.
Az OPY-ROLL mindkét típusú motorral képes kiszolgálni ügyfeleit, hogy mindenki megtalálhassa a számára legmegfelelőbb megoldást. Ha kérdésed van az árnyékoló motorokkal vagy a telepítés folyamatával kapcsolatban, ne habozz felvenni velünk a kapcsolatot. Segítünk megtalálni az ideális terméket!